כל החסידים קופצים רוקדים

כל החסידים קופצים רוקדים

קיבלתי פניות רבות לאחרונה המבקשות שאסביר לאדם הפשוט מה זה כל הקטע הזה של ברסלב, אומן, נ-נח, מה הקשר לריקודים על ואנים ובתי חב"ד בתאילנד. כיוון שאחת ממטרות הבלוג שלי היא להסביר דברים כהווייתם, שינסתי מותניי. נכון, עבור הרבה מהקוראים זה יהיה פוסט טריוויאלי. יהיו גם מי שיגידו, שלא דייקתי בהרבה פרטים. כי המצב הרבה יותר מסובך כפי שאציג אותו מיד. ובטוח יגיע גם עוד פוסט הבהרה. אבל בעצם, יש פה יתרון גדול מאוד שדווקא אני אעשה את זה, לספר על חווית היכרותי עם ברסלב. תראו, כשאדם חוזר בתשובה הוא מתנתב דווקא לכיוון מסוים של קהילה. האנשים שמחפשים יותר רוחניות, אלו שהיו להם חיים צחיחים ממשמעות (לטענתם), נוטים ללכת לצד של ברסלב. הרציונלים יותר, יעדיפו את שיטת חב"ד המתוחכמת, שלא לומר כמעט מדעית. ואני נשאר אני. בין חב"ד לברסלב יש סוג של איבה עדינה מאוד-מאוד (כפי שהצגתי בפוסט על אוקראינה) לכן אוכל להציג את הצדדים כולם לטוב ולרע.

הקשר בין רבי נחמן מברסלב לג'יימס בונד

במאה ה18, היה מצב לא נעים בו היו יהודים חכמים ולמדנים מאוד, וכנגדם היו עמי-ארצות, יהודים פשוטים, שיודעים בקושי אלף-בית. זה גרם לסוג של אלטיזם, כאילו הלמדנים הם "יותר" יהודים מאלו שלא. אז קם צדיק אחד, רבי ישראל בעל-שם-טוב שמו, והקים את תנועת החסידות, שבגדול – פנתה לכל יהודי באשר הוא, גם אם הוא פשוט. הצלחת התנועה הייתה מסחררת, ומהר מאוד תוך כמה דורות יצאו הרבה ענפים והרבה זרמים חסידיים, שכל אחד מהם התיישב בעיירה משלו והקים שם "חצר", קומונה חסידית, וכל אחד ממרכז דבר אחר מתורתו של הבעל-שם-טוב. (אם כי, כחצי מהיהודים עדיין נותרו יהודים לא חסידיים, הקרואים "מתנגדים" או "ליטאים"). בראש עדת חסידים עומד מנהיג, האדמו"ר, או הרבי. כך יש את חסידי חב"ד (האלו מבית חב"ד, שיש להם כובע מאפיונרים שחור עם קפל, ומעודדים אתכם להניח תפילין), חסידי גור (יש להם כובע פרוותי גבוה) ועוד. אנחנו מתעניינים ברבי ספציפי, ר' נחמן.

ר' נחמן הוא הנין של הבעל-שם-טוב (הבעש"ט): הבעש"ט ילד את אדל (כן, כמו הזמרת), היא ילדה את פייגע, והיא אמו של ר' נחמן. עכשיו, מה מיוחד דווקא בר' נחמן? ר' נחמן היה דמות מסעירה. הוא מת בגיל 36 בלבד, אבל הספיק להותיר אחריו הגות נרחבת, ולא פחות, די גאונית.

ר' נחמן כוכב עליון

ר' נחמן מתחיל בעניינים פשוטים ואלמנטרים שכל אחד מבין ורוצה. קחו את המושג של שמחה – מי לא רוצה להיות שמח? מרה-שחורה ("דיכי"), יש מישהו שמצליח להינצל מזה? מהמושגים הפשוטים הללו, ר' נחמן טווה ביד אמן ממש, תיאוריה שמסבירה ומתארת את נפש האדם, מה מתחולל בתוך האדם שמרגיש את התחושות האלו, איך מגיעים אליהם, ממה צריך להיזהר ולחשוש, עצות שימושיות ועוד ועוד. חסידים נהגו להתבדח: ה"נועם אלימלך" (של רבי אלימלך מלז'ינסק) הוא ספר של צדיקים, ה"תניא" (של האדמו"ר הזקן מחב"ד) הוא ספר של בינוניים, והליקוטי מוהר"ן (של ר' נחמן) הוא ספר של רשעים. ר' נחמן באמת מדבר לכולם, גם לרשעים, בשפה ברורה.

כרזה שמצאתי תלויה באומן. משתייכת לזרם האנטי-ציוני של ברסלב

כרזה שמצאתי תלויה באומן. משתייכת לזרם האנטי-ציוני של ברסלב

אבל ר' נחמן היה גם מגלומן לא קטן. ל"מתנגדים" (האלו שהתנגדו לתנועת החסידות, והעדיפו את היהדות הלמדנית) לא היה קשה למצוא חומר תעמולה נגד החסידים, תוך כדי הסתכלות מהירה בכתבי ר' נחמן. יחד עם חוכמה אין קץ, מוצאים דברים שגורמים להרים גבה. "ספר המידות" של ר' נחמן מכיל אמרות קצרות, שחלקן מיוסדות על אמרות חז"ל, וחלקן נראות על פניו מנותקות מכל שמץ של הגיון. ניתן למצוא אמרות שלו בסגנון: "אני הצדיק הגדול ביותר, ולא יהיה אחרי צדיק יותר גדול" או "כולם, כל עם ישראל, חייבים להיות אצלי בראש השנה", "מי שלא עושה תשובה לפני שהוא בא לבקר אותי, עונשו יהיה רע ומר", "אתה יכול לדבר עם הקב"ה דרכי, במקום לדבר איתו ישר" וכו' וכו'. לי אישית האמרות האלו די צרמו לי. ונתקפתי באמביוולנטיות האם לקבל את כל תורת ברסלב כפי שהיא, שהרי יש שם לא מעט גאוניות, אבל מה עם יתר הדברים שאני פשוט לא מבין?

מחוברים לאדמה

ר' נחמן, כמו כל אדם, בסופו של דבר נפטר. וכיוון שהוא אמר שהוא הצדיק הגדול ביותר, אז לא קם לו יורש. לחסידים שלו הוא היה הרבי היחיד, וזהו (נדבר על זה עוד רגע, האמנם כן). להיות חסיד ברסלב, זה לא היה קל. גם הרבי מת, וגם הוא השאיר עכשיו מורשת רצינית. תורת ברסלב המקורית מבוססת על 3 "מצוות" שכל חסיד חייב לקיימן. 2 ידועות יותר, והאחרונה ידועה פחות.

הראשונה, היא לעלות לקברו של רבי נחמן, הנמצא באומן – אוקראינה, בכל ראש השנה. השנייה, היא להתבודד כל יום שעה. התבודדות היא תרפיה מעולה, בה החסיד יוצא ליער ומשיח את ליבו עם ריבונו של עולם, בשפה פשוטה שהוא רגיל לדבר בה. בהתבודדות הוא יכול להודות, לצחוק, לבכות, וגם לכעוס על ה' – תפילה אמיתית. והשלישית, היא לימוד בעיון של "שולחן-ערוך", ספר ההלכה היסודי ביותר. שימו לב, אף על פי הרושם ה"מעופף" שנוצר לברסלב, במקור היא חסידות שמחוברת מאוד לאדמה. השולחן ערוך הוא ספר שאומר "תעשה את זה, את זה לא, תעשה את זה, את זה לא". אין שם מקום ליותר מידי שיגעונות. שלושת העקרונות הללו, יחד עם תורת ברסלב הכבדה מאוד, והיעלמותו של מנהיג בולט לחסידים לאחר מספר דורות (אחרי ר' נחמן, המשיך תלמידו ר' נתן בסוג-של הנהגה, וכך גם דור אחריו, אבל זה התפזר בקלות), יחד עם השואה, ההשכלה, שלטון הקומוניזם, מיעטה את חסידות ברסלב למתי-מעט ממש.

פתח לנו שער, אחויה

אז המצב של ברסלב היה על הפנים. בתחילת ימי המדינה, חסידי ברסלב חיו בתוככי מאה-שערים ובני ברק, סגורים ומסוגרים בתוך עצמם. הם ניהלו חיים חרדים ושקטים (אני מתעלם באופן גס מהמאבקים בתוך-ברסלב, ומפנה את הקורא לויקיפדיה). אבל כיוון שהייתה סכנה של ממש בהעלמות ברסלב, שכן נותרו כמה עשרות משפחות בלבד, התחילה מגמה של קבלת חוזרים בתשובה לתוך ברסלב. השער נפרץ. היו קבוצות חרדיות שהתנגדו בתוקף לערב-רב הנכנס במחנותיהם. היו קבוצות אנטי-ציוניות ממש. היו קבוצות מתונות יותר, היו קבוצות מתונות פחות. קמו ארגונים להחזרה בתשובה בסגנון ברסלב של חסידי ברסלב, קמו ארגונים להחזרה בתשובה שניהלו חוזרים בתשובה עצמם. בלאגן אחד גדול. המצב היום הוא שיש בערך 20 זרמים גדולים בברסלב, ועוד אינספור תת-זרמים.

נאו-חסידים. לקוח מ:
http://www.aderaba.com/

זרמי המקור החרדיים, עודם מקיימים את מצוות ההתבודדות ולימוד השולחן-ערוך, יש גם כאלו שזוכרים שר' נחמן ציווה לא רק על ראש השנה, אלא גם על חנוכה ושבועות לבוא לבקר אותו. אבל ברור שקשה לצפות מההמונים לזכור את כל הדברים האלו. וכך נוצרה אנדרלמוסיה גדולה וכאוס בקשר להנחלת תורתו של ר' נחמן, ולא פחות חשוב – בלהפוך אותה ליותר מתונה. התורה של רבי נחמן, היא מושכת מאוד, אבל לא פחות נפיצה. תחת הדרכה לא נכונה, החסיד יכול להפוך לחסיד שוטה בקלות, וזה די מה שקורה היום עם הרבה זרמים, והרבה אנשים שקל להם להסתתר ולנמק את מעשיהם המקולקלים מאחורי רבינו הצדיק הגדול ביותר. נראה שכמו מה שקרה עם הבעש"ט, כל אחד לוקח את מה שהוא אוהב מתורתו של רבי נחמן ומאמץ לעצמו. ר' נחמן אמר שצריך להיות שמח תמיד? יאללה, נקפוץ על ואן או אפילו נספר בדיחה גסה. במובן הזה, כולנו איכשהו חסידים של ר'נחמן מברסלב. אוי, טאטע.

ודבר אחרון בהחלט.

הפוסט הזה פתח פֶּתח מעניין על סוגים של זרמים חסידיים, ואולי יגיע איזה פוסט על הביגוד החסידי. מי יודע. גם על הסדרה החדשה "מקימי" יש לי מה להגיד, ועל כך באיזה פוסט הבא. זרמי ברסלב הם מגוונים כל כך, ויש שנושקים ליוגה, בודהיזם, וגם ציונות. נעמי שמר הלחינה את "שירת העשבים" למילותיו של רבי נחמן.

מסתבר שלי ולרבי נחמן היה דבר משותף, שנינו לא מוותרים על חיפה. בספר המסעות שלו מתואר, איך כשעלה לביקור בארץ ישראל (בסופו הוא חזר לאוקראינה), הוא עגן בנמל חיפה, ולמרות כל ההפצרות מצד יושבי הארץ לחגוג את חגי תשרי במקום יותר נורמאלי כמו טבריה או ירושלים, הוא התעקש לשבת סמוך לשכונות בת-גלים של היום, ולהתפלל בבית כנסת בהדר הכרמל. לשם הזדהות, הרי לכם שירם של אלו המעדיפים את חיפה מערי אירופה. לפני כמה ימים שמעתי ברדיו על זוג חיפאים ששלחו לראש העיר יונה יהב 12 שקל, כיוון שהם שכחו לשלם כשעלו למטרונית. אךךך, מי צריך את לונדון כשיש את חיפה?

2 מחשבות על “כל החסידים קופצים רוקדים

 1. תומר אברהם הגיב:

  שלום רב וישר כח על הנסיון להסביר את תופעת רבי נחמן ה"משתוללת" בעיקר בשני העשורים האחרונים.
  רק שיש כמה אי דיוקים בראיית המפה הרחבה. אני "מודה" מראש שאני משתייך ל"זרם" הננחי. ולכן אציג את ידיעותיי גם על סמך נתונים נוספים שלא הוזכרו פה ויוסיפו "אש" לאש של רבינו – שכמו התורה יכולה להיות אש שמבעירה את הלב או מנגד גם לשרוף – אך מי שזוכה לבקש את האמת – מובטח לו שהשם יתברך ישלח לו מלאך של אמת.
  "חסידות ברסלב " נקראה שמה של החסידות של רבי נחמן על שם הלב המתחמם לעבודת הבורא – אותיות לב בשר וגם לב בוסר – לרמז שבדורנו כולנו נחשבים לבוסר. גם ה"גדולים" הם בוסר ביחס לצדיק הדור – באשר הוא. רבינו זכה למעמד צדיק הדור בשל תורותיו שמעידות לכל המעיין בהן שרבינו זכה למדרגה גבוהה מכל הצדיקים וזהו רצון השם. וזהו כלל בתורה שחייב להיות בכל דור ודור צדיק שהוא בחינת משה וכאשר לא זוכים הדור להילחם בעמלק שבדור ולא מגלים מתוך הגלות מיהו הצדיק שראוי להתחבר אליו – אז הצדיק נפטר ועולה למדרגה חדשה והשנים שלאחר מכן הם שנות התגלות תורותיו ועם ישראל מגלה את הצדיק לאחר שנים שהוא נפטר. וזאת עד שיורדת נשמת משה-משיח שוב והנסיון של הדור חוזר.
  רבי נחמן גילה תורות של תיקון והמבין דבר מתוך דבר יודע שהמומחה לפתרון הבעיות – הוא ראוי להיות המנהיג בעצמו. כך הבין אפילו פרעה כשתיאר לו יוסף את הפתרונות לבעית הבצורת. ורואים שכשמתגלה הצדיק – מתגלית גם גדולתו בענוונותו – שהוא בהחלט המנהיג של הדור בשל התיקונים שלו בדרך דרישתו את התורה הקדושה והשגת האלוקות שיוצאת מתורותיו שכל המעמיק בצורה נכונה בדברי רבינו מודה ש"זה השם קיוינו לו" – השם יתברך כמו שהוא מוצג ומושג ע"י תורות ועצות הצדיק לקיום התורה והקשר עם השם יתברך. וזה איסור חמור לומר שרבינו יגיד לנו לדבר איתו במקום עם השם כי ה"פקודה" העיקרית של רבינו יותר מכל הצדיקים היא מצוות ההתבודדוות – לפרש שיחתו מול השם יתברך. עם נשמת הצדיק אנחנו מתקשרים בשירת שמו נ נח נחמ נחמן מאומן ומתקשרים אל נשמתו בעשיית מצוות ומעשים טובים ובתפילות ובלימוד כמו שלומדים שכאשר אומרים תורה ותפילה בשם הצדיקים- שפתיהם מדובבות בקבר.
  ועוד לא הזכרנו את האירוע הכי חשוב בברסלב ובתולדות עם ישראל – והוא הפתק קדוש שמצא רבי ישראל דב אודסר בהיותו נער בתחילת המאה הקודמת. עיקר המחלוקת בברסלב היא האם סבא קיבל פתק או לא. כי לפתק יש משמעות יותר מעוד זרם של רב כזה או אחר. כי אמיתות הפתק לא רק יוצרת זרם אלא היא הזרם היחיד והמקורי של רבינו – כי הוא "חשוד" בכתיבת הפתק. לכן אם הוא השיר שהיה לעתיד לבוא כמו שמופיע בכתובים והפלא ופלא – עליו דיבר רבינו בתורה האחרונה שאמר בחייו תוך כדי הקאת דם ממחלת השחפת שתקפה אותו בשלושת השנים האחרונות לחייו.
  הפתק וגילויו הם מה שיצרו את השינוי ממצב של חסידות נרדפת ומנודה למצב שרבי נחמן נתן משמעויותרבות בפתק ואחת מהן היא לצאת לרחובות כי "מה לכם לדאוג הרי אני הולך לפניכם".
  האמת שאין לי בעיה לקבל את הבזיון שלך על הריקודים בסוואנות – העיקר העובדה ששמונים אחוז מהפצת תודעת רבינו בעולם והדפסת מליוני ספרים וסטיקרים וספריה מוזיקלית שאין דומה לה בשום תחום – כל זה עשו ה"משוגעים" על הגגות. שרוב עם ישראל אוהב ובמיוחד כשההפצה הזו מבורכת ע"י הצדיקים האמיתיים. והבליל המבולבל של רבני ברסלב והדיעות שיש לכל אחד מהם יצרו "זרמים" ששמם המלא הוא פילוגים ושינויי רצונות אבל כמו שאמרתי קודם – או שסבא צדיק שדיבר אמת ואז רבינו בעצמו אכן פעל בנס נדיר מעל לטבע ואז סבא הוא בעל הסמכה ניסית כדוגמת הניסים שכתובים בגמרא ובספרים הקדושים שזכו להם כל הצדיקים… או שחלילה סבא משוגע או שקרן ואז יש מליון רבנים וכל חסיד הןא זרם בפני עצמו.
  אלה דברים ברומו של עולם. וקודם כל עלינו לגעת בהם בחרדת קודש ובכנות האולטימטיבית. כמו שתמצא אצל רבינו שהמתבונן באמת בעין האמת (לא מספיק שהאמת מול העיניים – גם העיניים צריכים להיות עיניי אמת… ) – המתבונן הזה יידע בסופו של דבר אצל מי האמת ולמי ראוי להתקרב. וגם אנשיו יש להם חלק בזה 🙂
  נ נח נחמ נחמן מאומן 😉

  • ohris הגיב:

   היי תומר.
   האמת, כן לקחתי על עצמי פרויקט עצום – להסביר את תורת ברסלב בכמה מילים. אבל זאת הפריזמה שיש לאדם מן הרחוב, שאינו מבדיל אפילו בין חסידי נ-נח לבין סתם יהודי דתי.
   בכל אופן, תגובתך חשובה ומוסיפה הרבה דברים חשובים ודיוקים לתמונה. פלוגתת הפתק היא פרשה חשובה בתולדות ברסלב, אין ספק, ואולי הייתי צריך להזכיר אותה.
   תודה על התגובה המאירה עיניים. ושמחתי לבלות כמה שעות עם חבריך 😉 [את הפוסט הזה כתבתי הרבה לפני אותו ערב נחמד, שבערב פורים יקבל את ביטויו גם פה…]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s