נקרא לדגל

נקרא לדגל – על מקורותיו של היוניון ג'ק

ידידי הטוב נכנס לחדרי בפעם הראשונה ומיד הבחין בדגל המרשים התלוי על הקיר. הוא נעץ בו מבט המום. "יפה, לא? זה מקורי מבריטניה" ציינתי. "אתה נורמלי?!" הוא גער בי: "איך ליהודי דתי שכמוך יש צלב בחדר?!". כהקדמה לפוסט שיבוא, אז אולי כדאי באמת להסביר למה לי אישית אין בעיה עם "דגל האיחוד" התלוי בחדרי – האם כל צלב ישר מחשיד את בעליו כעובד עבודה זרה?

היוניון ג'ק

הדגל שעל קירי

אז מה היה לנו שם?

דגל בריטניה הנוכחי בנוי, באופן רשמי, משלושה צלבים שהם למעשה רק שניים, שכן האחרון הוא תוספת מאוחרת.

האביר מלוד והדרקון

הצלב האנגלי – הקרוי גם "צלב ג'ורג' הקדוש" הוא הצלב הסימטרי והישר האדום אשר במרכז הדגל. ברור לכל כי אין זה הצלב הסטנדרטי, כיוון שחלקו האופקי נמצא במרכז. מקורו: אביא את שני המקורות המשוערים:

 1. בגדי הצלבנים האנגליים. במהלך מסעות הצלב, כל חייל קיבל מדים בצבעים אופיינים לארצו. חוקרים משערים שמקור הצלב ושילובו בדגל האנגלי והבריטי הוא ממדי החיילים. אבל, ככל הנראה צלב אדום על רקע לבן אפיין דווקא את המדים הצרפתים, בעוד שאצל הבריטים הצלב היה לבן על רקע אדום. בשלב מאוחר יותר, בהוראתו של המלך הצרפתי פיליפ השני, הצרפתים והבריטים התחלפו בדגלים והגענו למצבנו כיום. אז הצלב הוא רק אקססוריז מאופנת הצלבנים?
 2. אגדה אנגלית עתיקה מספרת על ג'ורג' הקדוש, שצלב זה הופיע על דגלו. אמנם, עדויות לסיפור זה מופיעות רק מימיי הביניים כאשר הצלב הוכנס לדגל. אבל בואו נניח לרגע שכך הדבר והצלב באמת נקשר לאותו קדוש נוצרי. אבל נשאלת שאלה גדולה יותר – מהו הקשר בין "סיינט ג'ורג'" לנצרות? נכון, הוא נקרא קדוש, אבל גם "סנטה קלאוס" נקרא קדוש, והוא אינו דמות אמיתית כי אם גלגול של אל נורדי. ג'ורג' הוא הארכיטיפ הבריטי לגבורה וניצחון במלחמה. מסופר עליו שהוא הרג דרקון (סמל פאגני מובהק). ההתייחסות אליו בבריטניה הייתה מאז ומעולם חילונית. ניקח דוגמא: במחזה של שייקספיר "ריצ'ארד הIII", לפני היציאה לקרב נושאים שני הצדדים מונולוגים. הנרי טיודור, ה"גוד גאיי" של המחזה, נושא מונולוג בעל אופי אדוק במיוחד על הצלחה בצדקת האלוהים, ואין זה מפתיע, כי הדמות הטובה של שייקספיר חייבת להיות דתית מאוד. ואז ישנו גם את המונולוג של ריצ'ארד, ה"וויליאן", הנבל. ואת מי הוא מזכיר במונולוג שלו? ניחשתם נכון. ג'ורג' הקדוש שלא פחד מהדרקון, סמל לגבורה: "לכו הלחמו כמו ג'ורג'" מפציר בחייליו – ברור לכל שאין הוא מבקש מחייליו להיות נוצרים טובים בשדה הקרב ולתת לאויביהם את הלחי השניה. ואכן, ג'ורג' הוא קדוש בדיעבד. העדויות ההסטוריות אכן קושרות אותו ללוחם מהולל, אך בעקבות סירוב פקודה להרוג נוצרים בימיה של רומא, הוא הוצא להורג ואוטומטית הוכרז כקדוש ונוצרי טוב. דרך אגב, הוא נולד ונקבר בלוד. מה שגם שולל את זה שהוא היה ג'נטלמן בריטי.

חצאיות וצלבים

אז את ג'ורג' עזבנו, והוכחתי לכם שהצלב הגדול שבחדרי, אין לו קשר לנצרות. כנראה הוא קיבל את שמו בדיעבד, כיוון שג'ורג' היה פטרונם של עיירות רבות באנגליה. הייתי יכול לעצור עכשיו ולהגיד לכם ששאר הצלבים הם פשוט "סטייר" (איקסים). אבל זה שקר גס, כי לצלב הבא יש קשר יותר הדוק עם הנצרות.

מותו של אנדרו - פטרונה של סקוטלנד

הצלב הסקוטי – צלב אנדרו הקדוש: איקס לבן על רקע כחול. מקור שמו מאנדרו, אחד השליחים של ישו – ובניגוד לג'ורג', הוא סמל נוצרי מובהק, שגם הוא, כמו כל הקדושים הנוצרים, מת מוות ביסורים. אבל מה הקשר באמת בין הצלב לאנדרו? אנדרו הוא פטרונה של סקטולנד ולכן דגלה של סקוטלנד נרקע על שמו. לפי מסורת מאוחרת מאוד (שהתחילה להופיע רק בציורים של ימי הביניים המאוחרים), אנדרו נצלב על צלב שכזה: איקס, ומכאן השם. אמנם, ישנם מסורות נוצריות אחרות שסוברות כי הוא מת דווקא כתוצאה מעריפת ראשו. (ויש גם מסורות שמשלבות את שניהם, אבל למה שמישהו יעשה את זה?). אולם, איקסים וצלבים שונים היו נפוצים בעולם הפאגני, ואת צלב אנדרו אפשר למצוא גם על ניסים (=דגלים) רומאים. ההשערה המקובלת היא שבראשית היה הצלב אצל תושבי סקוטלנד הפאגנים. לאחר ניצחון בקרב מפורסם מאוד, הם זקפו את ניצחונם לאנדרו הקדוש, התנצרו וקראו לצלב על שמו. דרך אגב, אנדרו נולד גם בישראל, במקום שנקרא "בית צידה", על חופה הצפוני של הכינרת.

אז אנדרו הוא באמת נוצרי, אבל כל קשר בינו לבין הצלב קלוש.

נימוס אנגלי

הצלב השלישי – איקס אדום על רקע לבן. הוא נקרא לפעמים גם "צלב פטריק הקדוש", ובטח ניחשתם שהוא מסמל את אירלנד. אבל, קודם כל הוא תוספת מאוחרת לדגל (המאה ה17-18). בנוסף, כלל לא מתקבלת צורת איקס מלא (שני החצאים לא נפגשים, אם תשימו לב). אבל אלו רק סיבות שוליות. נימוק גדול שברצוני להציג הוא שהקשר בין הצלב הנ"ל לאירלנד, ולפטרונה פטריק, מוטל בספק אצל רוב החוקרים. היו כמה עיירות באירלנד שהצלב הנ"ל אכן היה סמלם, אבל הצלב הרשמי של אירלנד ושל פטריק הוא "צלב פאטה" המזכיר במידה מסויימת תלתן (שכנראה זהו המקור לסמל האירי המוכר,

הצלב האמיתי של פטריק

צלב פאטה - צלבו האמיתי של פטריק

יחד עם הנימוק שהתלתן רומז לשילוש הקדוש). האנגלים אילצו את האירים להשתמש באיקס האדום בניגוד לרצונם, והצלב שימש פה ושם במסדרים אירים – כסמל אירלנד (ללא קשר לדת). אז כנראה שהצלב הוא רק הוספה אסטתית לדגל, שבאה להזכיר: "אה…ויש לנו גם אירים בממלכה". בכל אופן, כאן אין ויכוח בכלל (לא בין חוקרים ולא בין אנשי דת): אין קשר בין הצלב האדום האלכסוני לבין פטריק, או כל סמל דתי אחר. לפעמים איקס הוא פשוט איקס, וכאמור: הצלב על הדגל הבריטי אינו הצלב של פטריק בכלל. והנקודה הישראלית: טוב, אין כל קשר בין פטריק לישראל, אבל פטריק הוא אפילו לא אירי אלא הובא לאירלנד כעבד מאנגליה. ככה שיצא בסוף שדווקא פטרונה של אירלנד הוא אנגלי אמיתי.

סוף דבר

אז הצלבים שעל דגלי בחדר, מקורם ככל הנראה בסמלים ועיטורים חילוניים או אפילו פאגניים. אבל יכולה לעלות פה טענה חזקה יותר: הנצרות היא עוד איכשהו בסדר, מונותאיזם. יש לך דגל עם סמלים ששימשו עובדי אלילים! אבל את הטענה הזאת באמת אין סיבה לקבל. כי אם נקבל אותה, אז נצטרך להוציא מכל בתי הכנסת את מגן-הדוד המפורסם, שהתחיל לסמל את היהדות רק בתקופה מאוחרת (סמלה של היהדות בזמנים קדומים היה המנורה). וגם בראשית ימי הנצרות, הסמל היה בכלל דג, ולא צלב.

הפוסט הבא יעסוק בעז"ה בענייני משיח, כשם שרבים ביקשו ממני לכתוב.

ודגלו עלי אהבה,

אוריץ.

נספח – על בריטים מדומים

סגרתי את המאמר עם פטריק, שהוצג כפטרונה של אירלנד, למרות שהיה אנגלי. בין האירים לאנגלים יריבות גדולה, וכל צד מקפיד להדגיש את לאומיותו. למרות זאת, היו מקרים רבים שהגבולות טושטשו במיוחד. בסקר שערך הBBC ודירג את 100 האישים ה"בריטים ביותר", הופיעו לא מעט אירים, דבר שעורר את זעמם של אנשי הטריקולור (לאומניים אירים) על האנגלים החצופים שסיפחו את אירלנד לבריטניה ע"י הצגת מוחות אירים ברשימה. למרות זאת, אף אחד לא מעלה על דעתו את בריטניה ללא אוסקר ווילד או ג'ורג' ברנרד שו. ויש גם אירים מתחזים: הביטלס, אשר יצגו את בריטניה במאה הקודמת בצורה נאמנה ביותר, אכן באו מליברפול, אבל אבותם הלא רחוקים הגיעו מאירלנד, כמו רבים מתושבי ליברפול. (Lennon במקור הוא  O'Leannian האירי, McCartney הוא אירי אף הוא) . חרזן אמריקאי מנסה להחזיר עטרה ליושנה:

ודבר אחרון בהחלט

אפילו משפחת המלוכה הבריטית לא מאנגליה. הם בכלל גרמנים.

2 מחשבות על “נקרא לדגל

 1. אינני דתייה יהודיה ואינני מוסלמית וגם אינני נוצרית.. אך לפי דעתי כל הדתות אלו הן מחוברות.. את קדוש אחד מהדת היהודית תמיד תפגשות בסיפורים של דת הנוצרית וחן אלה..

  • ohris הגיב:

   ראשית כל, אני מודה מקרב לב על התגובה! כיף לראות שמישהו קורא את הגיגי ליבי.
   שנית, אני שמח שהבנת (ואפילו הרחבת) על דברי. דת לא אמורה להיות פולקלוריסטית (כפי שקורה לצערנו כיום אצל רבים). דתות לא נפרדות זו מזה לא ע"י סמלים, אנשים, או אפילו אלים (אחד או רבים ל"ע). אלא התוכן העמוק יותר, התאולוגיה והמתודולוגיה של הדת. יש מאמר מסורתי יפה מאוד שאומר שמשה שבר את לוחות הברית כדי להראות לעם שלא האובייקט, הסמל, הוא העיקר, אלא התוכן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s